Czym są kondolencje i jak je złożyć w sposób właściwy

Najtrudniejszym momentem w życiu każdego człowieka jest pożegnanie kogoś bliskiego na zawsze. Śmierć dotyka każdego i może przyjść w każdym czasie. Każdy z nas w swoim życiu uczestniczy co jakiś czas w pogrzebach swoich bliskich, a także osób dalszych na których pogrzebach wypada nam być. Właśnie na takich pogrzebach musimy złożyć kondolencje najbliższym osobom zmarłego.

Kondolencje, to krótka forma słowna, w których okazujemy nasz żal i smutek z powodu odejścia nieboszczyka, a także okazujemy nasze wsparcie najbliższym osobom zmarłego. Każdy z nas wie jak trudne i krępujące jest złożenie kondolencji osobom, które w danym momencie tak strasznie cierpią.
Większość z nas przed uczestnictwem w takim pogrzebie zastanawia się jak złożyć kondolencje rodzinie zmarłego. Czasami układami sobie w głowie krótkie zdania, w których okazujemy smutek i wsparcie, a czasami mówimy coś prosto z serca. Osoby, które niezwykle emocjonalnie podchodzą do takich sytuacji nie zastanawiają się jak złożyć kondolencje, tylko w momencie składania kondolencji mówią coś prosto z serca.
Jednak duża część osób stara się nie rozklejać na uroczystościach pogrzebowych i zastanawia się już wcześniej jak złożyć kondolencje, aby były jak najbardziej właściwe, a zarazem szczere. Niektórzy po prostu mówią jak wspaniałym człowiekiem był zmarły albo w milczeniu podają rękę albo przytulają się do bliskich zmarłego. Niektórzy przy tym płaczą. Ludzie różnie okazują współczucie i żal po odejściu kogoś kogo znali.
Mając na uwadze, aby wiedzieć jak złożyć kondolencje w sposób poprawny i właściwy często czytamy różne strony internetowe i fora, na których możemy znaleźć sformułowane przez kogoś najbardziej popularne zwroty i słowa, które wypowiadamy w momencie składania kondolencji. Niektórzy uczą się tego na pamięć i potem powtarzają, to bliskim zmarłego. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nie wiemy jak złożyć kondolencje i czerpiemy słowa, które powiemy od innych, to i tak najważniejsze jest, abyśmy robili, to szczerze i ze współczuciem. W taki sposób, aby bliscy zmarłego odczuli nasze wsparcie i ciepło.
W sytuacjach kiedy w kraju albo na świecie dzieje się jakaś wielka katastrofa albo umiera ktoś ważny, to premier albo prezydent Polski wysyła kondolencje mieszkańcom państwa, które w danym momencie ucierpiało. W takich kondolencjach przeważnie znajdują słowa o smutku i solidarności naszego narodu z narodem poszkodowanym. Takie kondolencje z jednej strony wydają się bardzo oficjalne, a z drugiej bardzo szczere i ważne.
Pamiętajmy, że nie każdy musi wiedzieć jak złożyć kondolencje w sposób wzruszający i ładny. Ważne, aby nasze słowa były szczere, a także, aby bliscy zmarłego wiedzieli, że mają w nas wsparcie.
Jeżeli jesteś na pogrzebie razem z innymi znajomymi albo członkami rodziny i wiesz jak złożyć kondolencje, a inni nie wiedzą i denerwują się tym faktem, to możesz doradzić im jak się mają zachować, a także co mają powiedzieć. Najlepiej także jak Ty pierwszy złożysz kondolencje, aby mieli dobry przykład.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here