Najczęstsze schorzenia skórne u niemowląt

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Nie da się jednak przejść całego okresu rozwoju malucha bez problemów, a pierwsze z nich wielokrotnie pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Jedną z najczęstszych przypadłości, zaczynających się dość wcześnie po narodzinach, są problemy skórne u dziecka. Warto wiedzieć, jakie z nich zdarzają się najczęściej i jak je odpowiednio pielęgnować.

Jakie są najczęstsze przyczyny zmian skórnych u niemowląt?

Choć każda zmiana na skórze dziecka z pewnością zaniepokoi rodzica, warto wiedzieć, że nie wszystkie wymagają profesjonalnej interwencji lekarskiej. Na wiele z nich pomoże maść na odparzenia u dzieci Bepanthen, stworzona specjalnie z myślą o potrzebach delikatnej skóry niemowląt.

To właśnie odparzenia stanowią najczęstszą przyczynę problemów skórnych u niemowląt. Wynikają one między innymi z przegrzania, nieodpowiedniej pielęgnacji, kontaktów skóry z moczem czy też przyczyn alergicznych. Plamy na skórze często powstają także jako objaw atopowego zapalenia skóry, infekcji o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym, jak również przy nieprawidłowościach, np. nieodpowiedniej pracy gruczołów łojowych. Inne przyczyny zmian skórnych u małego dziecka to reakcje alergiczne na leki lub pokarmy, a czasem powodem problemów może być także ząbkowanie.

Atopowe zapalenia skóry u dziecka

Schorzenie to pojawia się najczęściej u dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Jego przyczyna najprawdopodobniej leży w upośledzeniu funkcji immunologicznych skóry oraz w nieprawidłowej budowie naskórka. W konsekwencji po kontakcie z alergenem, pochodzącym ze środowiska zewnętrznego, dochodzi do stanu zapalnego, objawiającego się zmianami na skórze. Typowe objawy atopowego zapalenia skóry to:

  • szorstka i sucha skóra u niemowlęcia,
  • grudkowe wypryski, którym towarzyszyć może rumień w okolicy twarzy oraz symetrycznie na całym ciele lub w zgięciach kończyn,
  • łuszczenie się skóry,
  • silny świąd.

W przypadku atopowego zapalenia skóry niezbędna jest kompleksowa pielęgnacja, jednak terapię najlepiej omówić z lekarzem.

Jak dbać o wrażliwą skórę dziecka?

O delikatną skórę dziecka należy odpowiednio dbać każdego dnia. Aktualnie dostępne jest wiele specjalnych preparatów dla dzieci, takich jak Bepanthen, które skutecznie pomagają w codziennej pielęgnacji. Receptura kosmetyków dla dzieci oparta została na składnikach bezpiecznych dla niemowlęcia.

Jednak dbanie o skórę dziecka to nie tylko wybór odpowiednich preparatów. Warto postawić również na ubrania z delikatnych, miękkich, niedrażniących materiałów oraz wybór stosownej pościeli. Bardzo ważne jest także odpowiednie zakładanie pieluchy (nie powinna być ona zbyt ciasno, aby nie spowodować podrażnień) oraz jej systematyczne wymienianie. Po wypróżnieniu należy zadbać o to, aby wrażliwe okolice skóry dziecka odpowiednio przemyć i wysuszyć przed założeniem kolejnej pieluszki.

Zmiany skórne u niemowląt występują dość często, na szczęście w większości przypadków nie stanowią powodów do paniki. Jeżeli jednak pomimo odpowiedniej pielęgnacji objawy nie ustępują, warto skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia infekcji grzybiczej lub bakteryjnej oraz innych, poważniejszych schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here