panele fotowoltaiczne

Inwestorzy stojący przed wyborem instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować prąd na potrzeby ich domu lub firmy, mogą stanąć przed wyborem rodzaju modułów: monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Czym różnią się te dwa rodzaje paneli i które z nich warto wybrać?

Charakterystyka paneli monokrystalicznych

Panele monokrystaliczne, o czarnym kolorze, należą do najnowocześniejszych rozwiązań współczesnego rynku fotowoltaiki. Wykonane są z krzemu i, zgodnie z nazwą, stanowią jeden kryształ, który pozwala na swobodniejsze poruszanie się w nim elektronów, które pod wpływem fotonów z promieni słonecznych produkują prąd przenoszony do falownika, sieci energetycznej oraz używanych przez nas produktów zasilanych prądem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, panele monokrystaliczne są dużo bardziej efektywne i wydajne, przy stosunkowo niewielkiej powierzchni, jaką zajmują. Są więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób posiadających dom o niewielkim dachu lub stosunkowo małą działkę, gdzie panele są ustawiane na specjalnych konstrukcjach montażowych oferowanych m.in. przez takie firmy jak El-Sun. Wydajność nawet paneli monokrystalicznych średniej jakości to obecnie od 16 do 20 procent, a nawet więcej w przypadku modeli wysokowydajnych.

Charakterystyka paneli polikrystalicznych

Panele polikrystaliczne mają charakterystyczny, błękitny kolor, przez co wiele osób myli je z kolektorami słonecznymi. Nazwa – polikrystaliczne – oznacza, że są one skonstruowane z łączonych kryształów krzemu, przez co, niestety, odznaczają się także niższą wydajnością, określaną na poziomie 14-16 procent. Wynika to z faktu, że kryształy łączone nie są w stanie zapewnić wystarczającej swobody ruchu elektronów, a ponadto czystość kryształów krzemu używanych w panelach polikrystalicznych jest gorsza niż w przypadku monokrystalicznych.

Jakie panele wybrać?

Wybór paneli zależy w dużej mierze od możliwości budżetowych inwestora, bo wysokowydajne panele monokrystaliczne są dużo droższe niż polikrystaliczne. Mimo to, według najnowszego raportu Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” moduły polikrystaliczne to obecnie raptem 2 procent rynku, podczas gdy moduły polikrystaliczne stanowią aż 98 procent. Oznacza to, że mimo wyższej ceny, inwestorzy doceniają fakt, że moduły monokrystaliczne są dużo bardziej efektywne, zajmują mniejszą powierzchnię, są odporniejsze na zmiany temperatur oraz opady, a ich producenci dają znacznie dłuższy okres gwarancji.

Niezależnie od wyboru rodzaju modułów, warto przy ich instalacji skorzystać z wieloletniego doświadczenia firm takich jak El-Sun, producenta konstrukcji montażowych pod panele fotowoltaiczne, który zajmuje się realizacją przedsięwzięć związanych z fotowoltaiką od A do Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here