Rynek coraz szerzej otwiera się na osoby z niepełnosprawnościami lub różnego rodzaju trudnościami. Jak wynika z coraz to nowszych badań, bardzo często osoby posiadające ograniczenia to jednocześnie świetni pracownicy. Tak jest choćby z zespołem Aspergera i pracą w IT.
Czym charakteryzuje się zespół Aspergera?
Wiele osób myli syndrom Aspergera z autyzmem. W istocie, zespół Aspergera (nie, jak potocznie się pojmuje, choroba Aspergera), jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu i ma z nim sporo wspólnego. Jednak osoby z Aspergerem, pomimo podobnej do autystyków trudności z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji międzyludzkich, najczęściej zachowują sprawność intelektualną. Zespół Aspergera cechują sztywne zachowania w interakcjach społecznych, trudności z akceptacją zmian oraz podtrzymywaniem kontaktu. Jednak ludzie z zespołem Aspergera są jednocześnie bardzo szczegółowi i posiadają niezwykłą zdolność do pamiętania każdej drobnostki – mogą być więc doskonałymi analitykami oraz matematykami.
Właśnie te cechy postanowił wykorzystać Paweł Wojtyczka, który stworzył fundację asperIT, przygotowującą osoby z tym zespołem do pracy w sektorze informatycznym – dokładnie jako testerzy oprogramowania.
Jaka praca dla osób z zespołem Aspergera?
Zespół Aspergera powoduje ograniczenia, ale daje też niezwykłe możliwości. Jak twierdzi Paweł Wojtyczka to, co wyróżnia osoby z tym syndromem to przede wszystkim brak zmęczenia rutyną i ich predyspozycje do powtarzalnych działań. W przypadku testowania oprogramowania dużą rolę odgrywa także szczegółowość.
Jak mówi Paweł Wojtyczka o pracy dla osób z aspergerem, Zachód jest dużo bardziej przygotowany do działania na rzecz wdrażania takich ludzi do pracy. W Polsce natomiast dopiero dążymy do rozwiązań aktywizujących osoby z zespołem Aspergera. Fundacja asperIT to miejsce, w którym ludzie ze spektrum autyzmu mogą zdobyć umiejętności (zarówno kompetencje społeczne, jak i techniczne – szkolenia IT) pozwalające im zdobyć dobre miejsce pracy.
W Polsce samych firm przygotowanych do zatrudniania osób ze spektrum autyzmu nie ma zbyt wiele, jednak fundacja stawia sobie za cel popularyzację nowych metod pracy na rynku środkowowschodnim.
Dlaczego osoby z zespołem Aspergera to dobrzy pracownicy?
Zatrudniając osobę z zespołem Aspergera, pracodawca może dużo zyskać. W branży informatycznej, która obecnie ma ogromny potencjał, podstawą są powtarzalne czynności, dzięki którym działają systemy i programy. Osoby ze spektrum autyzmu są wręcz stworzone do tego typu powtarzalnych zadań, często również wiele osób z zespołem Aspergera osiąga ponadprzeciętne wyniki. Osoby te miewają niezwykłe zdolności architektoniczne, matematyczne oraz pamięć historyczną. We współpracy z odpowiednią, zgraną ekipą, firma może generować duże zyski i osiągać sukcesy.
Wydaje się, że współczesny świat sprzyja zatrudnianiu osób z zespołem Aspergera – pandemia wymusiła w dużej mierze pracę zdalną, co jest bardzo wspomagające dla ludzi ze spektrum autyzmu ze względów społecznych. Warto zainteresować się programami, które aktywizują takie osoby do życia zawodowego – to może być szansa zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.