kobieta bierze suplementy

Wśród przeszło dwudziestu ważnych aminokwasów występujących w organizmie każdego z nas, do grona najbardziej znaczących zaliczyć trzeba między innymi niejaką glicynę, która poza tym, iż stanowi samoistnie produkująca się cząsteczkę białka, dodatkowo możliwa jest do dostarczania w postaci certyfikowanego, naturalnego suplementu diety. Tego rodzaju produkty dostępne są do nabycia między innymi za pośrednictwem strony Witaminyswanson.pl.

Bezpośredni wpływ na komórki zapalne

Podczas wyszczególniania plusów oddziaływania glicyny na naszą kondycję zdrowotną, na pewno trzeba wspomnieć o tym, iż ten typ aminokwasu uchodzi za zdecydowanie najmniejszy z wszystkich ogólnie występujących w organizmie, ale jego rola jest nieoceniona. Przyczynia się on bowiem do właściwego procesu syntezy pozostałych aminokwasów, a także RNA i DNA, czy kreatyny oraz hemu. Wpływa korzystnie także na absorpcję wapnia oraz hamuje aktywowanie stanów zapalnych, poprzez charakterystyczne blokowanie czynników transkrypcyjnych. Neutralizuje szkodliwe wolne rodniki oraz cytokiny.  Dzięki racjonalnemu dawkowaniu glicyny możliwe jest znaczące zredukowanie poziomu TNF-alfa, przy jednoczesnym wzroście interleukiny, co jest przydatne zwłaszcza wśród pacjentów leczących się na cukrzycę. Dodatkowo, glicyna potrafi skutecznie ochronić mięsień sercowy przed zawałem. Poprawia funkcje wątroby oraz działa na nią detoksykacyjnie. Istotnie obniża poziom stresu oksydacyjnego w ludzkim ciele, a także polepsza kondycję skóry, zwłaszcza zwiększając jej elastyczność oraz poziom nawilżenia. Nie dopuszcza do nadmiernej utraty wody i hamuje poparzenia promieniami UVB, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia warstwy skórnej.

W towarzystwie innych składników

Występowanie glicyny w organizmie jest ważne nie tylko z tego względu, iż ów aminokwas sam w sobie posiada wartościowe właściwości, ale także biorąc pod uwagę fakt, że jest to substancja mile widziana przez inne cenne składniki. Co mamy tu na myśli? Otóż glicyna poprawia przyspiesza wydzielanie tak zwanych hormonów szczęścia, czyli mówiąc fachowo – endorfin, które odpowiadają za hamowanie rozwoju depresji i dobry nastrój. Testy przeprowadzone na rybach udowodniły, że zatroszczenie się o właściwy poziom glicyny sprzyja polepszeniu konwersji T4 w stosunku do T3 w wątrobie. Badania na szczurach wskazują natomiast jasno, że kiedy dochodzi do zatrucia alkoholowego, sam magnez – często kojarzony jako remedium na ten stan fizjologiczny okazuje się niewystarczający, ale już w połączeniu z omawianą glicyną, pozwala znacząco polepszyć kondycję oraz obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi i mózgu. Znacząco zmniejsza też wolne kwasy tłuszczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here