dalekowzroczność

Osoby, które w młodości cieszyły się doskonałym wzrokiem, nierzadko z biegiem czasu mają problemu z widzeniem. Trudności te najczęściej pojawiają się podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w pobliżu. Rozmazany i niewyraźny obraz obniża komfort życia oraz powoduje wiele uciążliwych objawów. Na czym polega dalekowzroczność i jak ją leczyć?

Dalekowzroczność

Objawy dalekowzroczności na początku mogą być niemal niedostrzegalne, co możliwe jest dzięki akomodacji oka, które rekompensuje pojawiające się problemy. Z biegiem czasu trudności w widzeniu jednak pogłębiają się i mogą doprowadzić do poważnych następstw. Czym objawia się dalekowzroczność? Dla osób z tą wadą wzroku oglądanie znajdującej się w pobliżu telewizji może być problemem, a jednocześnie przeczytanie drobnego tekstu na bilbordzie przy autostradzie nie stanowi żadnej trudności. Do innych objawów można zaliczyć uczucie zmęczenia oczu, łzawienie, bóle głowy lub gałek ocznych.

Co przyczynia się do dalekowzroczności? Przy schorzeniu tym światło wpadające do oka nie skupia się na siatkówce, tak jak powinno. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy gałka oczna jest krótsza, więc obraz ogniskuje się w niedużej odległości za siatkówką. Dalekowzroczność często jest typową dolegliwością w pewnych etapach życia – na przykład występuje u małych dzieci i wraz z dorastaniem mija. Niekiedy może być uwarunkowana genetycznie i wraz z wiekiem nadal trwa i pogłębia się. U osób dorosłych może spowodowana być rozwojem cukrzycy, która wpływa na uszkadzanie naczyń krwionośnych.

Jakie są sposoby leczenie dalekowzroczności?

Najczęściej do korekcji niewyraźnego widzenia używa się okularów i soczewek kontaktowych – ich wybór uwarunkowany jest głównie stylem życia. Osoby aktywne często decydują się na soczewki. Natomiast, gdy niewyraźny obraz pojawia się tylko w niektórych sytuacjach, często dobrym rozwiązaniem są okulary.

W przypadku dokuczliwej wady wzroku można zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem lasera, która polega na zmianie kształtu rogówki – wiązka lasera powoduje uwypuklenie jej w centralnej części. Laserowa korekcja wzroku przynosi jednak o wiele lepsze rezultaty w przypadku krótkowzroczności lub astygmatyzmu. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. W okresie rekonwalescencji po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza, co obejmuje między innymi odpowiednią ilość odpoczynku, ograniczanie czytania i wpatrywania się w monitor komputera lub telewizora oraz ochronę oczu przed światłem i wysuszeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here