Nadwaga i otyłość: przyczyny i skutki

W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość stanowią poważny problem. Dotyka on nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. W sporej części wiąże się on z siedzącym trybem życia, zbyt małą ilością ruchu, a także niezdrową żywnością, która oferowana jest w marketach czy fast foodach, tak bardzo uwielbianych przez nasze pociechy. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Problem z nadwagą, a także otyłością, ma współcześnie bardzo wiele osób, w tym również dzieci. Wiążę się to mocno ze stylem życia, stanowczo odbiegającym od tego, który niegdyś prowadzili ludzie. Obecnie większość czasu spędzamy na siedząco: czy to pracując, czy ucząc się. Potem zmęczeni wracamy do domu, by zasiąść przed telewizorem i odpocząć, a w przypadku dzieci, by znowu usiąść do nauki. Taki tryb życia sprawia, że nie spalamy odpowiedniej liczby kalorii, a to z kolei przyczynia się do odkładania zbędnych kilogramów.

Oczywiście nie tylko siedzący tryb życia prowadzi do odkładania się tłuszczu. Sprzyja temu ciągłe życie w stresie i nieprawidłowa higiena snu. Udowodniono bowiem, że zbyt mało albo zbyt dużo snu, a także nieregularne układanie się do niego powodują nadwagę.

Do powstawania nadwagi przyczynia się również alkohol, który jest wysoko kaloryczny, a dodatkowo napędza głód. Im więcej alkoholu spożywamy, tym chętniej podjadamy do niego czy to pełne posiłki, czy drobne przekąski, zazwyczaj niezdrowe. Warto również wspomnieć, że wysoko przetworzone jedzenie, które wypełnione jest wzmacniaczami smaku (jak choćby glutaminianem sodu), substancjami koloryzującymi i konserwującymi, także przyczynia się do otyłości. Środki te są nie tylko szkodliwe, ale również powodują, że żywność pięknie pachnie i wygląda, a także smakuje wyśmienicie. To z kolei sprawia, że chcemy jeść więcej i więcej, pomimo że nie jesteśmy już głodni.

Negatywne efekty nadwagi i otyłości

Otyłość i nadwaga niestety przyczyniają się do tego, że czujemy się gorzej psychicznie ze względu na brak akceptacji własnego ciała, ale również z powodu ludzi, którzy często są nietolerancyjni. Z kolei to może prowadzić do niskiej samooceny i depresji. Jest to szczególnie widoczne wśród osób młodych, które mogą być przezywane przez kolegów ze względu na swoją tuszę.

To nie jedyne minusy większej wagi. Osoby, które na nią cierpią, często czują się bardziej zmęczone i ciężej pokonać im przeszkody takie jak schody czy wzniesienia terenu. Jest to jeszcze bardziej uciążliwe latem, kiedy temperatury są wysokie.

Z otyłością wiąże się również obciążenie stawów, które muszą nosić dodatkowe kilogramy. To z kolei przyczynia się do różnego rodzaju kontuzji. Warto wspomnieć także, że otyłość prowadzi do chorób serca i cukrzycy, może mieć również związek z powstawaniem nowotworów. W przypadku kobiet może pojawić się także problem z zajściem w ciążę i urodzeniem dziecka.

Odchudzanie

Wiedząc o tym wszystkim, nawet jeśli nie ze względów wizualnych, to ze względów zdrowotnych powinniśmy dbać o linię. Warto w tym celu zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny, a także przykładać większą wagę do zdrowej diety.

Z myślą o takich osobach, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów, powstają także suplementy na odchudzanie. Są doskonałym uzupełnieniem diety, a dodatkowo przyspieszają spalanie tłuszczu, co pomaga w osiągnięciu założonych celów podczas trenignów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here