Dobrej jakości rozdzielnica elektryczna

Rozdzielnice to kluczowy element w każdym układzie elektrycznym niskiego napięcia. Rozdzielnica możesz spotkać w niemal każdym budynku, w którym znajduje się instalacja elektryczna. Rozdzielnica służy do manualnej obsługi układu, rozdzielania, zabezpieczenia oraz wyłączania obwodów, gdy pojawia się taka potrzeba. Poniżej rozwijamy temat rozdzielnic elektrycznych dedykowanych do budynków mieszkalnych (i nie tylko). Podpowiadamy – po czym poznać rozdzielnicę dobrej jakości, na jakie sprawy warto zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz czym odznacza się rozdzielnica bezpieczna i wytrzymała. 

Rozdzielnice do zadań zwykłych i specjalnych 

Rozdzielnice rozwijają się z roku na rok. Przybywa kolejnych elementów i aparatów elektrycznych, a same rozdzielnicy stają się coraz bardziej zaawansowane i funkcjonalne. Przede wszystkim jednak – zwiększa się ich rozmiar i pojemność, co pozwala zachować maksymalne bezpieczeństwo w czasie ich codziennego użytkowania. Ponadto, duże rozmiary mają wpływ na warunki pracy z daną rozdzielnicą – jej użytkowanie jest łatwiejsze i wygodniejsze. 

Kluczowe w wyborze rozdzielnicy jest jednak jej bezpieczeństwo. Powinna ona gwarantować maksymalną ochronę przed szkodliwymi oddziaływaniami, na które narażone są skrywane w jej wnętrzu elementy. Przede wszystkim – obudowa powinna być wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych. Warto sięgać po rozdzielnice gwarantujące określony poziom szczelności. Zwłaszcza jeśli dana rozdzielnica znajdzie się w otoczeniu, w którym szkodliwe oddziaływania są wyjątkowe intensywne – na przykład wilgoć, pyłki lub kurz. By mieć pewność, że dana rozdzielnica będzie sprawnie pracować przez okres wielu lat, nie należy na niej oszczędzać, lecz wybrać tę, gwarantującą maksymalne bezpieczeństwo. 

Bezpieczeństwo rozdzielnic jest o tyle ważne, że coraz częściej znajdują się w niej nie tylko obwody niskiego napięcia, ale także inne, bardziej zaawansowane instalacje, np. telekomunikacyjne, komputerowe, RTV, nadzoru wizualnego lub nagłaśniające. 

Rozdzielnice pojemne – do mniej i bardziej skomplikowanych instalacji

Rozdzielnice pojemne to zawsze dobry wybór. Co prawda, nie należy przesadzać pod tym względem, ale dobrze jest sięgnąć po rozdzielnicę, którą będzie można w przyszłości rozbudować o kolejne elementy. Zwłaszcza że instalacje budynkowe są obecnie na dość wysokim poziomie skomplikowania, a w przyszłości sytuacja będzie jeszcze bardziej zaawansowana. 

Oczywiście, pojemność nie idzie w parze z rozmiarem. Obecnie, dostępne są rozdzielnie o zmniejszonym rozmiarze przy jednoczesnej maksymalizacji pojemności wewnętrznej. W tym celu stosuje się specjalne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne – na przykład powiększone obszary boczne lub uchwyty zatrzaskowe. Dzięki temu, przewody doprowadzane do rozdzielnicy zajmują mniej miejsca. 

Dużym ułatwieniem są także dodatkowe wsporniki zacisków, zamontowane bezpośrednio do przepustów kablowych. Dzięki temu wolna przestrzeń powyżej aparatów elektrycznych jest jeszcze większa, niż w rozdzielnicach konwencjonalnych. Wybierając rozdzielnicę warto też zwrócić uwagę na obecność zacisków centralnych jak i zacisków neutralnych N. Te ostatnie powinny być też odpowiednio mniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here