Oryginalne zawiesia łańcuchowe wyróżniają się wysoką odpornością na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne i dość dużymi wartościami jeżeli chodzi o maksymalne obciążenie robocze. Wymienione zalety przekładają się na bardzo szerokie zastosowanie w wymagającej branży budowlanej.
Klasa stali ma znaczenie
Aby wybrać porządne Zawiesia łańcuchowe w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na klasę stali. Specjaliści zalecają, aby pod uwagę wziąć nie tylko jakość wykonania, ale również liczbę dostępnych cięgien.
Zawiesia o najwyższej klasie wykorzystywane są głównie w cynkowniach ogniowych. Wynika to oczywiście ze tego, że muszą one poradzić sobie nie tylko z bardzo wysokimi temperaturami, ale przede wszystkim z działaniem cynku, wodoru i różnorodnych kwasów.
W ciężkich warunkach doskonale sprawdzą się również zawiesia łańcuchowe, które w całości wykonane są ze stali nierdzewnej. Największym atutem stali nierdzewnej jest to, że doskonale radzi sobie ona w kwaśnym środowisku. Jak łatwo się domyślić wraz ze wzrostem klasy zawiesi łańcuchowych automatycznie wzrasta nie tylko wytrzymałość, ale również cena.
Liczba cięgien – co trzeba wiedzieć?
W dobrych sklepach znaleźć można zawiesia łańcuchowe jednocięgnowe, dwucięgnowe i czterocięgnowe. Niektórzy producenci oferują również zawiesia trzycięgnowe, ale są one dość rzadko stosowane. Jeżeli chodzi o klasyczne zawiesia jednocięgnowe to wyróżniają się one tym, że pojedynczy odcinek łańcucha z jednej ze stron zakończony jest ogniwem, a z drugiej znajduje się specjalny hak.
Zawiesia łańcuchowe dwucięgnowe jak sama nazwa wskazuje składają się z dwóch odcinków solidnego łańcucha o identycznej długości. Warto wspomnieć o tym, że oba łańcuchy z jednej ze strony zamocowane są do tego samego ogniwa. Dwa pozostałe końce mogą być wyposażone w ogniwa albo w haki.
Zawiesia trzycięgnowe wykorzystywane są przede wszystkim do pewnego chwytania i transportowania ciężkich kręgów betonowych. Jeżeli chodzi o zawiesia czterocięgnowe to najprościej rzecz mówiąc są to po prostu dwa zawiesia dwucięgnowe, które połączone są ze sobą ogniwem.