złote monety

Monety wykonane ze złota należą do najcenniejszych i najpiękniejszych okazów. Dziś prezentujemy pięć monet wykonanych z tego szlachetnego kruszcu, o których warto dowiedzieć się więcej. Zapraszamy do lektury!

1.     Najstarsza złota moneta polska

Najstarszą monetą polską wykonaną ze złota jest floren Władysława Łokietka, znany też jako aureus polonus. Pochodzi on z 1330 r., ma 21 mm średnicy i waży niecałe 3,5 grama. Jedyny zachowany do dzisiaj egzemplarz został znaleziony w 1847 r. w Bochni i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

2.     Najdroższa moneta z polskiej mennicy

Monetą wybitą w polskiej mennicy, która osiągnęła rekordową cenę jest 100 dukatów Zygmunta II Wazy. Numizmat o średnicy 70 mm i wadze niecałych 350 g jest prawdziwym białym krukiem, gdyż wybito tylko kilka egzemplarzy. Na aukcji w 2018 roku moneta została sprzedana na zawrotną sumę 2,16 miliona dolarów.

3.     Największa złota moneta świata

Tytuł największej monety świata przysługuje obecnie monecie wyemitowanej w 2012 roku przez australijską Perth Mint. Ma ona 80 cm średnicy, 12 cm grubości i waży 1012 kilogramów, a jej nominał to 1 000 000 dolarów australijskich. Na rewersie wykonanego z czystego złota okazu umieszczono wizerunek kangura czerwonego, a na awersie – portret Elżbiety II.

4.     Polska złota moneta bulionowa

Bielik to polska moneta inwestycyjna, bita w Mennicy Narodowej na podstawie rozporządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wykonana z czystego złota moneta jest dostępna w czterech nominałach: 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł.

5.     Pozłacany plaster miodu

Wyjątkowa łotewska moneta wykonana z pozłacanego srebra została w tym roku zwycięzcą prestiżowego konkursu „Coin of the Year”. Ma ona nominał 5 euro oraz niespotykaną formę, nawiązującą do plastra miodu. Autorem tego wyjątkowego projektu jest Artur Analts. Kształt monety ma przypominać o zrównoważonym rozwoju i konieczności ochrony zasobów naturalnych.

Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem własnej kolekcji niezwykłych numizmatów, zapoznaj się z ofertą polskiego dystrybutora Skarbnicy Narodowej, dostępną na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here