Żylaki nóg

Badania wykazują, iż nawet co piąty Polak cierpi na choroby układu żylnego. Zdecydowana większość z nich to żylaki kończyn dolnych. Na czym polega to schorzenie? Jak można sobie z nim poradzić? Czym zajmuje się lekarz od żylaków?

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Jest to podstawowy objaw przewlekłej choroby żylnej. Jak wyglądają? Żyły są rozszerzone, wydłużone, mają kręty przebieg. Są widoczne na skórze, tworzą też uwypuklenia, które łatwo wyczuć dotykiem. Żylaki kończyn dolnych dają wiele bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, mrowienie i bolesność. Nogi mogą drętwieć, często występuje też uczucie ciężkości nóg oraz charakterystyczne rozpieranie. Gdy zmiany są poważne i nasilają się, może dojść nawet do owrzodzeń, przebarwień i nocnych skurczy.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Za powstawanie żylaków odpowiada nadciśnienie żylne. W żyłach znajdują się specjalne zastawki, które uniemożliwiają cofanie się, płynie ona tylko w jednym kierunku. Jeśli zastawki nie działają, wtedy krew cofa się z żył głębokich do powierzchniowych. Wytwarza się wtedy nadciśnienie i tworzą się żylaki. Za powstawanie żylaków może odpowiadać zaawansowany wiek, nadwaga i otyłość, palenie papierosów czy długotrwałe spędzanie czasu w pozycji leżącej bądź siedzącej.

Flebolog Warszawa, Klinika flebologii – miejsce, gdzie pozbędziemy się problemów

Lekarz od żylaków to specjalista z zakresu flebologii. W specjalistycznej klinice flebolog wykona badanie USG żył, sprawdzi zastawki oraz przepływ krwi w żyłach. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki będzie on mógł zaplanować odpowiednie dla pacjenta leczenie. Jeśli jego stan będzie poważny, konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny. Jeśli to początkowe stadium choroby, lekarz może zalecić leczenie zachowawcze – zmianę trybu życia, oraz stosowanie specjalnych maści na żylaki, które działają przeciwobrzękowo. Skuteczne może okazać się także noszenie specjalnych pończoch uciskowych. Zapobiegają one zaleganiu krwi w żyłach. Lekarz może też usunąć żylaki laserem lub miniflebektomią, to znaczy szydełkowaniem żył.

Jeśli tylko dostrzeżemy jakiekolwiek objawy żylaków, musimy jak najszybciej umówić się na wizytę do kliniki flebologii. Wtedy mamy szansę na to, że choroba nie zdąży rozwinąć się do ciężkiego stadium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here