notariusz

Każdemu z nas chociaż raz w życiu może przytrafić się sytuacja, kiedy będzie potrzebował skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Nie musi być to wcale popełnione przestępstwo. Prawo jest niezwykle szeroką dziedziną – może ingerować w prawie każdy aspekt życia każdej osoby. Dzięki temu tekstowi dowiesz się więcej o pracowniku kancelarii notarialnej.

Jakie zadania ma notariusz?

Kancelaria notarialna jest miejscem pracy notariusza. Zajmuje się on tworzeniem przeróżnych dokumentów, na przykład: poświadczenia notarialne, intercyza, umowa sprzedaży nieruchomości lub sprawy spadkowe. Bez dwóch zdań można stwierdzić fakt, że notariusz to jeden z zawodów zaufania publicznego. W ego zakres obowiązków wchodzi nie tylko sporządzanie umów, ale także poświadczanie dokumentów, które są uzyskiwane przez obie strony w różnych sytuacjach. Notariusz to prawnik upoważniony do tworzenia aktów notarialnych oraz do prowadzenia innych czynności, w których w świetle prawa musi on uczestniczyć. Działalność notariusza reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku. Sporządzenie dokumentów u notariusza, zarówno tych dotyczących zakładania spółek, jak i aktów własności czy przekazania spadku jest gwarancją ich zgodności z prawem. Notariusz również zajmuje się umowami sprzedaży nieruchomości, sprawami spadkowymi czy intercyzami, a także innymi dokumentami. Jego praca ma na celu zminimalizowanie liczby sporów sądowych.

Sprzedaż nieruchomości w kancelarii notarialnej

Jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy człowiek odwiedza notariusza jest sprzedaż lub kupno nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawsze podczas sprzedaży mieszkania, domu, auta, działki czy innej nieruchomości zawsze potrzebne jest sporządzenie aktu notarialnego Stanowi on bowiem pełnoprawne zwieńczenie całej transakcji. Notariusz udziela również pomocy prawnej w sytuacjach takich jak, na przykład: sprzedaż domu lub mieszkania z zameldowanymi osobami czy sprzedaż działki zabudowanej lub budowlanej. W celu osiągnięcia procedury transakcji zgodnej z prawem, wizyta w kancelarii notarialnej będzie wręcz przymusem. Co więcej na tej wizycie muszą pojawić się obie strony (zarówno sprzedający, jak i kupujący nieruchomość). Teraz już wiesz czym zajmuje się notariusz.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here