Jaki jest nasz adres w internecie?

Internet to miejsce wirtualne, więc nie zastanawiamy się gdzie w jego przestrzeni się znajdujemy w danym momencie. Nie jesteśmy w stanie stworzyć mapy, tabeli, spisu wszystkich jego punktów, ponieważ to tak ogromna sieć. Możemy określić za to jaki numer sieciowy jest przypisany do naszego urządzenia – komputera, telefonu, tableta, routera itp. To swego rodzaju nasz adres w internecie, nasz odcisk i do każdej naszej internetowej internetowej aktywności jest on dopisywany niczym pieczątka. Zatem nasz ślad w internecie jak najbardziej pozostaje. Oczywiście możemy skryć się za siecią anonimową, ale mówimy tutaj o zagadnieniach znanych raczej bardziej zaawansowanemu użytkownikowi sieci internetowej. Nieco łatwiej jest wyobrazić sobie umiejscowienie naszego adresu IP w sieci lokalnej, ponieważ ta składa się zazwyczaj z policzalnej liczby użytkowników czy komputerów.
Jak określić nasz numer w sieci i jak sprawdzić swoje IP? Można to zrobić na kilka sposobów, zarówno z poziomu naszego komputera, jak i z poziomu internetu. Możemy wyznaczyć nasz numer IP zarówno w sieci lokalnej, jak i adres publiczny, który na niektórych stronach pojawia się w podpisie pod naszym komentarzem czy wpisem w księdze gości. Najprostszą metodą sprawdzenia naszego IP jest skorzystanie z odpowiedniej strony internetowej. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki prostą frazę: „adres IP” i uzyskamy linki do co najmniej kilku stron służących do sprawdzania naszego numeru. Możemy wypróbować kilka z nich i sprawdzić, z której będzie nam najłatwiej korzystać w przyszłości, ponieważ serwisy różnią się funkcjonalnością, prostotą obsługi i przyjaznością dla użytkownika. Niektóre strony mogą nam zaproponować wygenerowanie raportu z wieloma danymi, ale samo sprawdzenie adresu IP jest możliwe na większości z nich. Ciekawą opcją jest też geolokalizacja adresu IP, co oznacza, że nie tylko uzyskamy numer, ale też zobaczymy przybliżoną lokalizację urządzenia na mapie. Czy to działa? Najlepiej sprawdzić samemu wpisując swój numer IP. Możemy też sprawdzić, co dokładnie dany numer IP oznacza – podzielić jego część na numer identyfikujący sieć, jak i numer identyfikujący samo urządzenie końcowe czyli użytkownika.
Drugim łatwym sposobem sprawdzania naszego adresu IP jest skorzystanie z narzędzi zawartych w systemie operacyjnym. Można użyć wiersza poleceń i wstukać komendę „ipconfig”, aby uzyskać pełny raport odnośnie numerów IP. Możemy także skorzystać z danych zawartych w panelu sterowania i ustawieniach sieci.
Co ciekawe, każdy adres strony internetowej, który jest przecież ułożony z liter da się przetłumaczyć na unikalny adres IP. Takiemu tłumaczeniu służy protokół DNS. Pula adresów IP w związku ze zwiększaniem się ilości urządzeń i użytkowników stale się powiększa. Na szczęście dla zwykłych użytkowników wszystkie procesy przydzielania numerów IP, ich tłumaczenia, zmieniania i wszelkie inne podlegają regułom ustalonym przez odpowiednie organizacje i wszystko to dzieje się niejako w tle, gdy my sami możemy cieszyć się odkrywaniem uroków sieci lokalnych i internetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here