Dlaczego sierpień jest miesiącem abstynencji

Sierpień to miesiąc, w którym cześć oddajemy przede wszystkim Matce Boskiej. W miesiącu tym obchodzimy aż trzy święta maryjne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Królowej oraz Matki Bożej Częstochowskiej. Okres ten to czas, w którym odbywają się również liczne pielgrzymki na Jasną Górę. Wierni chcą podziękować Maryi za pomoc i nieustanną opiekę. Nie bez przyczyny sierpień nazywany jest miesiącem trzeźwości. Przeczytaj poradnik i dowiedz się dlaczego sierpień to czas abstynencji.

Sierpień – miesiąc abstynencji

Sierpień uznawany jest za miesiąc trzeźwości od 1984 roku, gdzie Konferencja Episkopatu Polski jednoznacznie ogłosiła go Miesiącem Trzeźwości Narodu. To czas, w którym kościół wzywa wiernych, aby powstrzymywali się od spożywania napojów alkoholowych oraz środków odurzających. Oprócz uczczenia Najświętszej Maryi Panny, celem kościoła jest zahamowanie rozpadu rodzin na skutek nadużywania alkoholu. Niestety, problem ten dotyczy wielu polskich rodzin, gdzie bardzo często pojawia się agresja, przemoc, co bez wątpienia prowadzi do grzechu.

Warto wiedzieć, iż dnia 26 sierpnia 1956 roku podczas składania Ślubów Narodu na Jasnej Górze wypowiedziane zostało jedno, bardzo istotne zdanie o podjęciu walki z pijaństwem oraz innymi nałogami. Obowiązkiem katolików w miesiącu sierpniu jest odmowa spożywania napojów wysokoprocentowych oraz nie zachęcanie innych do picia alkoholu. W niemal każdym kościele na początku miesiąca odczytywana jest przysięga abstynencji, która będzie obowiązywać cały miesiąc.

Maryja jako patronka polskich parafii

Sierpień, podobnie jak maj jest przypisany Matce Jezusa Chrystusa. Jak już zostało wspomniane, ma to związek z licznymi świętami ku jej czci. Jak się okazuje, Matka Boża jest patronuje aż 1/4 polskim parafiom. Niewątpliwie bardzo dużo kościołów nosi wezwanie maryjne. W miesiącu sierpniu odbywają się żniwa, kiedy to wierni zbierają całoroczne owoce swojej pracy. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, która obchodzona jest 15 sierpnia, ofiarują tzw. plony na ręce Maryi, dziękując za błogosławieństwo oraz otrzymane dary. To także czas, w którym dajemy świadectwo swoim życiem w trzeźwości.

Maryja

W trosce o polskie dzieci i młodzież

Konferencja Episkopatu Polski niewątpliwie nacisk kładzie na bezpieczeństwo dzieci w rodzinach zagrożonych alkoholizmem. Nie da się ukryć, iż wiele małoletnich cierpi z powodu alkoholizmu jednego z rodziców. W domu może pojawiać się agresja, a nawet przemoc, które niewątpliwie powodują problemy psychiczne. Widząc, jak postępują rodzice, w dorosłym życiu z łatwością będą mogły popaść w uzależnienia.

Szczególną ochroną obejmowane są dzieci nienarodzone, których matki nadużywają alkoholu. Grozi to utratą ciąży lub spowodowaniem u dziecka groźnych nieprawidłowości, w tym FAS. Dlatego sierpień jest miesiącem, gdzie szczególnie apeluje się o dobro dzieci i wystrzeganie się alkoholu. Decyzja o abstynencji podejmowana przez dorosłych obywateli naszego kraju świadczy o zatroskaniu o dobro wspólne – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Trzeźwość wyrazem odpowiedzialnego życia

Warunkiem błogosławionego życia jest bez wątpienia trzeźwość. Decyzja o abstynencji podjęta przez chrześcijan jest wyrazem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych. Świadectwo, jakie dajemy swoim postępowaniem może powstrzymać innych przed sięganiem po alkohol i inne używki. Chrześcijanin, który wystrzega się alkoholu w miesiącu sierpniu daje także wymowny przykład najmłodszym pokoleniom. Napoje alkoholowe spożywane w nadmiernych ilościach niewątpliwie prowadzą do zguby – rozpadu małżeństwa, rodzin, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Podjęcie decyzji o abstynencji ma doskonały wpływ na życie każdego chrześcijanina. Jest przejawem błogosławionego życia w szczęściu, zdrowiu i radości. Codzienne wybieranie trzeźwości to znak tego, że kochamy swoją rodzinę, a w szczególności dzieci, dla których często jesteśmy wzorem do naśladowania. Alkohol może zniewolić każdego z nas, dlatego nie bądźmy obojętni na nawoływanie Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości, która co roku zachęca do podjęcia abstynencji.

alkoholizm

Apel Zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości

Co roku Konferencja Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości wydaje bardzo ważny apel dotyczący abstynencji narodu w miesiącu sierpniu. Również w tym roku nawołuje wiernych do zachowania trzeźwości. To szczególnie ważny czas, ponieważ przeżywamy 100 lecie cudu nad Wisłą, kiedy to Maryja objawiła się na niebie. Wówczas Polska stała się niepodległa. Trzeźwość jest nieodłącznym elementem życia każdego chrześcijanina. Cecha ta umożliwia nam samorozwój, jest warunkiem szczęśliwego życia i kochającej się rodziny.

Niestety, w Polsce problem ten jest coraz częściej lekceważony. Alkohol tłumaczony jest jako forma rozrywki. Spożywany w nadmiernych ilościach niszczy więzi małżeńskie i rodzinne. Aby móc pokonać klęskę pijaństwa potrzeba, aby naród jednoznacznie stawił czoła alkoholizmowi. Sierpień to miesiąc, który stwarza doskonałą okazję do tego, by napojom alkoholowym powiedzieć stanowcze nie!

W dotrzymaniu słowa z pewnością pomoże modlitwa i wartościowe czasopisma, które warto przeczytać. Medalik z Najświętszą Panienką to tarcza, która pomoże Ci przetrwać ciężkie chwile – to naprawdę pomaga. Tutaj znajdziesz wszystko co potrzebne i pomocne.

Podsumowanie

Miesiąc sierpień to miesiąc trzeźwości, kiedy to kościół apeluje do osób uzależnionych o wystrzeganie się alkoholu oraz innych substancji odurzających. Trzeźwość jest niewątpliwie przejawem wolności i wyzwolenia człowieka. Istotą miesiąca sierpnia jest to, że ten piękny czas przeżywamy pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny. Obchodzimy wiele uroczystości i wspomnień ku jej czci, a także bierzemy udział w licznych pielgrzymkach do Jasnogórskiej Pani, aby podziękować jej za otrzymane dary i łaski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here