Badanie USG w ciąży

0
1047

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Obserwuje ona w swoim ciele i psychice wiele zmian, co niekiedy powoduje różne ograniczenia. Życie przyszłych mam podporządkowane jest dziecku i toczy się wokół niego. Dbanie o siebie – między innymi swój sposób odżywiania i styl życia – jest w tym okresie niezwykle ważne. Tak naprawdę, każdy aspekt życia może pozytywnie przyczynić się do rozwoju malucha. O czym więc pamiętać, będąc w ciąży?

Styl życia ciężarnej – jak powinien wyglądać?

W momencie, gdy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, całe Twoje życie odwróciło się o 180 stopni. Teraz wszystko, co robisz na co dzień lub planujesz może mieć negatywny lub pozytywny wpływ na rozwój malucha. Czy to oznacza, że konieczne jest zrezygnowanie z pracy? Nie, ponieważ kontakt z innymi ludźmi pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz psychikę ciężarnej. Warunkiem jest, aby w pracy towarzyszyły kobiecie takie warunki, które nie stwarzają dla niej żadnego zagrożenie. Podróżowanie w ciąży to kolejny aspekt życia ulegający radykalnej zmiany. Podróżując samochodem, należy zwracać uwagę, czy dolna część pasa przechodzi poniżej brzucha. W trakcie drogi powinno się robić częste przerwy. Niewskazane są jednak wielogodzinne podróże autem czy samolotem – szczególnie podczas ostatnich 4-6 tygodni, ponieważ potrafią spowodować wcześniejszy poród. Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna całkowicie rezygnować z wysiłku fizycznego, ale musi on być o wiele mniej intensywny. Warto wybierać taki rodzaj sportu, który nie grozi ryzykiem kontuzją. Kategorycznie w ciąży zakazane są używki takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki, ponieważ przenikają przez łożysko i oddziałują na płód.

Dieta oraz badania w ciąży

Dieta kobiet w ciąży zazwyczaj nie odbiega od diety każdego zdrowego człowieka. Warto jednak w tym szczególnym okresie zwracać uwagę na odpowiednią podaż białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Przyszła mama powinna przyjmować odpowiednią dawkę witamin i minerałów oraz w wielu przypadkach niezbędna jest suplementacja – ją warto jednak konsultować z lekarzem. Apetyt ciężarnej zazwyczaj się wzmaga i musi ona spożywać więcej pokarmów, jednak uważa się, że masa ciała nie powinna przekroczyć więcej niż 20% masy wyjściowej. W trakcie ciąży należy regularnie odwiedzać lekarza prowadzącego oraz wykonywać konieczne badania prenatalna – ich rodzaj oraz częstotliwość uzależnione są od tygodnia ciąży. Do najczęściej wykonywanych badań zalicza się USG ciąży Warszawa, badanie ogólne moczu lub wymaz cytologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here