zagięcie
  1. logo Inaczej mówiąc
  2. pobierz książkę w pliku pdf (5mb)

Podpowiedzi i wskazówki przydatne w kontaktach z osobami z padaczką

Atak padaczki może wyglądać bardzo różnie – nie zawsze jest związany z upadkiem i silnymi drgawkami. Czasem jego objawy są tak dyskretne, że tylko chory wie, że właśnie ma atak.

Chory podczas ataku padaczki może sprawiać wrażenie osoby, która wpadła w trans. Nie potrząsaj nim i nie wymuszaj odpowiedzi na swoje pytania – poczekaj aż atak minie. Gdy odzyska pełną świadomość, dowiedz się, do kogo z jego rodziny lub przyjaciół możesz zatelefonować, by przyjechał na miejsce.

Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, podczas którego chory przewrócił się, połóż go na boku i delikatnie przytrzymaj jego głowę albo podłóż pod nią coś miękkiego, na przykład zwinięty sweter, aby w czasie drgawek nie doszło do mechanicznych urazów głowy. Nie rób nic więcej. Nie unieruchamiaj rąk osoby, która ma atak, nie próbuj włożyć jej niczego do ust.

Na początku dużego napadu, osoba z padaczką może przez 20–30 sekund nie oddychać. Nie próbuj stosować w tym czasie sztucznego oddychania.

Gdy napady się powtarzają, a chory nie odzyskuje przytomności, wezwij karetkę.

Niektórzy używają na określenie swojej choroby słowa "epilepsja", inni – "padaczka". Zorientuj się, którą formą posługuje się chory będący w twoim otoczeniu, i konsekwentnie ją stosuj.

reportaż | do góry | wywiad