zagięcie
  1. logo Inaczej mówiąc
  2. pobierz książkę w pliku pdf (5mb)

Podpowiedzi i wskazówki przydatne w kontaktach z osobami niskiego wzrostu

Staraj się zachować kontakt wzrokowy podczas spotkania – by było to możliwe, zaproponuj, że usiądziecie albo stań nieco dalej od swojego rozmówcy, tak by nie musiał zadzierać głowy.

Bez względu na emocje, jakie budzi w tobie kontakt z osobą niskiego wzrostu, nigdy nie traktuj jej jak dziecka. Niedopuszczalne jest głaskanie lub całowanie po głowie.

Jeśli spotykasz osobę niskiego wzrostu w autobusie, windzie, koło sygnalizacji świetlnej uruchamianej przyciskiem, zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy. Pamiętaj, że przyciski są często umieszczone poza zasięgiem rąk osób niskiego wzrostu.

Jeżeli spotkanie ma miejsce w sklepie, zapytaj, czy twoja pomoc będzie przydatna – może zostaniesz poproszony o podanie czegoś z górnej półki albo sprawdzenie ceny produktu w czytniku skanującym kody kreskowe.

W sytuacji, gdy towarzyszące ci dziecko pyta głośno o przyczyny niskiego wzrostu widzianej właśnie osoby, wytłumacz mu od razu, że ludzie różnią się od siebie nie tylko kolorem skóry, językiem, którym się porozumiewają, ale także wzrostem.

Dopóki nie zostaniesz o to poproszony, nie proponuj pomocy związanej z poruszaniem się.

reportaż | do góry | wywiad