Grupy krwi są ważne

Grupa krwi to zestawy antygenów na powierzchni komórek krwi. Ze względu na obecność antygenów A i B lub ich braku, wyróżnia się cztery główne grupy krwi, czyli 0, AB, A i B. Obecność kolejnego antygenu Rh określa się z kolei plusem lub minusem przy oznaczeniu Rh. Znajomość swojej grupy krwi jest niezwykle ważna w przypadku sytuacji, w której człowiek wymaga transfuzji krwi – niezgodne ze sobą grupy doprowadzą do konfliktu, co będzie bardzo niebezpieczne dla chorego. Podobnie warto, by przyszli rodzice znali swoje grupy krwi – w ten sposób można zapobiec powstaniu konfliktu serologicznego, czyli bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której krew matki ma antygen Rh (grupa Rh+), a ojciec nie. Płód dziedziczy Rh- po ojcu, co prowadzi do sytuacji, w której przeciwciała w krwi matki działają przeciwko organizmowi dziecka i prowadzą do uszkodzenia płodu. Ponieważ do kontaktu obu krwi dochodzi albo w czasie porodu, albo poronienia, w przypadku pierwszej ciąży ryzyko jest znikome. Kolejne ciąże niosą już niebezpieczeństwo – organizm matki zdążył wyprodukować przeciwciała przeciwko płodowi. Zapobiega się temu poprzez podanie matce zastrzyku z immuglobiną anty D. Z powodu ryzyka pojawienia się konfliktu serologicznego znajomość grupy krwi powinni posiadać wszyscy planujący powiększyć rodzinę, jednakże wiedza ta może uratować nam życie nie tylko wtedy. Posiadając odpowiednią kartę w portfelu, jeśli ulegniemy wypadkowi, ekipa ratunkowa będzie miała ułatwione zadanie. Ponieważ często o życiu i śmierci decydują sekundy, wiedza, jaką grupę krwi ma pacjent, może okazać się kluczowa.
Jak sprawdzić grupę krwi? Wystarczy poddać się prostemu badaniu, polegającemu na ukłuciu i pobraniu próbki krwi. Wystarczy kilka mililitrów, a krew zazwyczaj pobiera się z okolic łokcia, dokładniej z żyły łokciowej. Badanie grupy krwi nie wywołuje powikłań ani skutków ubocznych, nie wymaga również żadnych wcześniejszych badań. Jeśli naszym celem jest jedynie sprawdzenie grupy krwi, nie ma potrzeby bycia na czczo, jak ma to miejsce w przypadku innych badań krwi.
Dokumentem, który pozwala ratownikom określić grupę krwi, jest Identyfikacyjna karta grupy krwi, potocznie nazywana krewkartą. Tylko na podstawie tego dokumentu (oraz na podstawie legitymacji honorowego dawcy krwi) można podjąć się transfuzji bez konieczności wykonywania badań laboratoryjnych. Jej wydanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jeśli dwukrotnie honorowo oddamy krew, możemy uzyskać ją za darmo.
Aby sprawdzić możliwą grupę krwi dziecka, które dopiero ma przyjść na świat, można skorzystać z internetowych kalkulatorów. Należy w nich wpisać grupę krwi posiadaną przez ojca i matkę dziecka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki kalkulator wyświetli nam możliwe kombinacje, nie zaś jedną konkretną grupę. Aby mieć pewność, jaką grupę krwi będzie posiadać dziecko, należy dokonać badań laboratoryjnych, tylko one dadzą nam pewność.
Znajomość własnej grupy krwi oraz grup krwi najbliższych może nie tylko uratować nam życie, ale i zapobiec potencjalnym problemom w ciąży. Wszyscy powinniśmy mieć tego świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here