Czym są kondolencje i jak je złożyć w sposób właściwy

Najtrudniejszym momentem w życiu każdego człowieka jest pożegnanie kogoś bliskiego na zawsze. Śmierć dotyka każdego i może przyjść w każdym czasie. Każdy z nas w swoim życiu uczestniczy co jakiś czas w pogrzebach swoich bliskich, a także osób dalszych na których pogrzebach wypada nam być. Właśnie na takich pogrzebach musimy złożyć kondolencje najbliższym osobom zmarłego.

Kondolencje, to krótka forma słowna, w których okazujemy nasz żal i smutek z powodu odejścia nieboszczyka, a także okazujemy nasze wsparcie najbliższym osobom zmarłego. Każdy z nas wie jak trudne i krępujące jest złożenie kondolencji osobom, które w danym momencie tak strasznie cierpią.
Większość z nas przed uczestnictwem w takim pogrzebie zastanawia się jak złożyć kondolencje rodzinie zmarłego. Czasami układami sobie w głowie krótkie zdania, w których okazujemy smutek i wsparcie, a czasami mówimy coś prosto z serca. Osoby, które niezwykle emocjonalnie podchodzą do takich sytuacji nie zastanawiają się jak złożyć kondolencje, tylko w momencie składania kondolencji mówią coś prosto z serca.
Jednak duża część osób stara się nie rozklejać na uroczystościach pogrzebowych i zastanawia się już wcześniej jak złożyć kondolencje, aby były jak najbardziej właściwe, a zarazem szczere. Niektórzy po prostu mówią jak wspaniałym człowiekiem był zmarły albo w milczeniu podają rękę albo przytulają się do bliskich zmarłego. Niektórzy przy tym płaczą. Ludzie różnie okazują współczucie i żal po odejściu kogoś kogo znali.
Mając na uwadze, aby wiedzieć jak złożyć kondolencje w sposób poprawny i właściwy często czytamy różne strony internetowe i fora, na których możemy znaleźć sformułowane przez kogoś najbardziej popularne zwroty i słowa, które wypowiadamy w momencie składania kondolencji. Niektórzy uczą się tego na pamięć i potem powtarzają, to bliskim zmarłego. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nie wiemy jak złożyć kondolencje i czerpiemy słowa, które powiemy od innych, to i tak najważniejsze jest, abyśmy robili, to szczerze i ze współczuciem. W taki sposób, aby bliscy zmarłego odczuli nasze wsparcie i ciepło.
W sytuacjach kiedy w kraju albo na świecie dzieje się jakaś wielka katastrofa albo umiera ktoś ważny, to premier albo prezydent Polski wysyła kondolencje mieszkańcom państwa, które w danym momencie ucierpiało. W takich kondolencjach przeważnie znajdują słowa o smutku i solidarności naszego narodu z narodem poszkodowanym. Takie kondolencje z jednej strony wydają się bardzo oficjalne, a z drugiej bardzo szczere i ważne.
Pamiętajmy, że nie każdy musi wiedzieć jak złożyć kondolencje w sposób wzruszający i ładny. Ważne, aby nasze słowa były szczere, a także, aby bliscy zmarłego wiedzieli, że mają w nas wsparcie.
Jeżeli jesteś na pogrzebie razem z innymi znajomymi albo członkami rodziny i wiesz jak złożyć kondolencje, a inni nie wiedzą i denerwują się tym faktem, to możesz doradzić im jak się mają zachować, a także co mają powiedzieć. Najlepiej także jak Ty pierwszy złożysz kondolencje, aby mieli dobry przykład.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *