Czy e-papierosy szkodzą

Pojawienie się elektronicznych papierosów otworzyło potencjalnie nowy front w dziedzinie leczenia uzależnień. Niektórzy reklamują te urządzenia jako strategię redukcji szkód, która mogłaby promować rzucanie palenia u milionów palaczy papierosów. Inni postrzegają e-papierosy jako nową drogę do uzależnienia od nikotyny, zwłaszcza w przypadku niezliczonej liczby nastolatków i młodych dorosłych. Jak jest w rzeczywistości?

Część palaczy stosowanie e-papierosów traktuje jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Czy słusznie? Na ten moment nie istnieją żadne wiarygodne badania, które potwierdzałyby, że e-papierosy mniej szkodzą, niż ich „klasyczne” odpowiedniki.

Świadczeniodawcy opieki zdrowotnej, decydenci i osoby zajmujące się edukacją zdrowotną nie mają jasnych wytycznych co do formułowania zaleceń dla obecnych palaczy. Nie są też do końca jasne skutki palenia elektronicznych papierosów.

Efekty działania e-papierosów

Elektroniczny papieros staje się coraz częściej używany. Spopularyzowały się głównie wśród osób młodych. Czy rodzice „e-palaczy” mogą czuć się zaniepokojeni? Jak palenie e-papierosów może wpłynąć na organizmy ich dzieci?

To co zawiera tzw. e-dymek zależy od temperatury oraz od substancji zawartych w podgrzanym płynie. Może to być:

  • gliceryna,
  • glikol propylenowy,
  • nikotyna w różnych stężeniach,
  • inne związki nienikotynowe.

W e-liquidach i aerozolach wykryto więcej niż 80 związków (w tym znane substancje toksyczne, np. formaldehyd, aldehyd octowy, nanocząsteczki metali, akroleina). Podrażnienie dróg oddechowych, hipersekrecja śluzu i odpowiedź zapalna, w tym zmiany ogólnoustrojowe, zostały zaobserwowane po ekspozycji na e-papierosy, prowadząc do nasilenia objawów oddechowych i zmian w funkcjonowaniu układu oddechowego oraz mechanizmów obronnych gospodarza.

Skutki palenia e-papierosów zostały powiązane z nasileniem objawów u osób z astmą, mukowiscydozą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jednym z głównych problemów zdrowia publicznego jest wzrost eksperymentów z e-papierosami, wśród osób nigdy niepalących, zwłaszcza dzieci i młodzieży, co prowadzi do uzależnienia od nikotyny i zwiększa szanse na to, że z czasem staną się one konwencjonalnymi palaczami.

W związku z tym istnieje pilna potrzeba uregulowania e-papierosów i elektronicznych systemów dostarczania nikotyny, przynajmniej z takimi samymi ograniczeniami jak te stosowane w przypadku wyrobów tytoniowych, a nie uznawania ich za produkty nieszkodliwe, gdyż skutki  palenia e-papierosów, mimo pewnych zalet, nie poprawiają zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here